SOCIAL MEDIA

tak slovensky či anglicky?

15. septembra 2019
Neviem, či je táto téma stále aktuálna, ale viem, že v minulosti sa mnohé blogerky sťažovali na to, že ostatní blogeri alebo blogerky, ktoré píšu svoje články v slovenčine alebo čestine, majú svoje názvy článkov v angličtine. Vraj, "prečo ich majú v angličtine, keď aj tak článok v angličtine nie je".
Inak povedané, "na Slovensku po slovensky" a "v Česku po česky".

No nezdá sa vám to trochu krátkozraké a diktátorské?

Odkedy píšem tento blog, slovenských nadpisov tu veľa nebolo. Aj napriek tomu, že články boli vždy len v slovenčine, skoro vždy niesli anglicky názov.
Prečo?
Pretože určite ste sa stretli s mnohými slovnými spojeniami alebo vetami, ktoré v angličtine znejú perfektne, no následne, keď ste ich preložili do slovenčiny, prípadne češtiny, stratili celé svoje čaro. Práve preto som vždy písala názvy v angličtine. Pretože boli zaujímavé, pritiahli pozornosť a skvelo zneli.
Poslednou dobou sa mi stalo, že som písala názvy v slovenčine. K niektorým článkom sa mi to hodí. Mením to podľa seba. Pravdou však je, že k anglickým názvom budem inklinovať vždy. Predsa sme generácia, ktorá s angličtinou problém nemá, dokáže sa veľmi jednoducho dorozumieť, tak načo riešiť maličkosti, ako anglický názov?
Úprimne, niektoré slová sa poriadne ani do slovenčiny preložiť nedajú, a keď vidím pokusy o preklad, len sa smejem.
A tak ja som za to, aby si každý bloger, influencer alebo ktokoľvek kto píše články, písal tak, ako chce a hlavne, tak ako ho to baví. Pretože blog je to maličké miesto na tomto obrovskom internete, ktoré je len vaše :).

7 komentárov :

 1. Super nazor, já mám teda 90% nadpisů v češtině, ale ať si prostě každý píše jak chce. Zas na druhou stranu i čeština a slovenština mají několik krásných, jedinečných a nepřeložitelných slov :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. I love the last sweater!
  HAPPY WEEKEND
  xoxo
  https://stylishpatterns.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 3. V prvom rade ti chcem povedať, že outfit aj svetrík na fotkách vyzerajú skvelo.��

  Pekne si to celé vyjadrila ohľadom tejto témy. Internet je otvorený priestor, kde majú ľudia možnosť sa slobodne prezentovať a my popravde nemáme nárok "zabŕdať" do takýchto maličkostí. Jediná nevýhoda anglických názvov pri slovenských článkoch je, že to nepomáha SEO článku. Keď už však máš vybudovaný svoj okruh čitateľov a návštevníci k tebe prichádzajú z iným zdrojom než Google, ani toto nie je problém. ��

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Napísala si to veľmi pekne a súhlasím s tebou. ;) Ja osobne to robím tak, ako sa mi to páči. Niekedy po anglicky a niekedy po slovensky. Anglický názov veľmi pekne a zaujímavo vystihne článok. Jasné, dá sa to aj po slovensky ale angličtina názvu v niektorých prípadoch dodá väčší šmrnc. ;)

  Prajem ti krásny deň. ♥
  Blog of Sunflower ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 5. All pieces are amazing Love them xoxo Cris
  https://photosbycris.blogspot.com/2019/09/celebrating-life-and-happiness-with.html

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Taky mi přijde že anglicky to někdy zní mnohem lépe než česky nebo slovensky, myslím že každý by si měl psát podle toho co mu vyhovuje a líbí se mu to :)
  MyGoldenMind

  OdpovedaťOdstrániť