Aj keď napokon, myšlienka je v niečom celkom podobná.
Keď som bola menšia, často som počúvala príbehy mojej maminy z jej detstva. Úprimne, aj počas dospievania mi často hovorila o nejakých zážitkoch zo strednej školy či o zážitkoch z veku, v ktorom som bola práve v čase rozprávania ja. Často som sa pristihla pri tom, ako som porovnávala seba a moju mamu vtedy. Ako mi prišla omnoho vyspelejšia a akoby silnejšia v mnohých ohľadoch.
V skutočnosti to tak aj bolo.
Rovnako, ako sa každým rokom mení množstvo vecí, tak sa mení aj výchova a celkové správanie voči rodičom. Nedávna štúdia dokonca poukazuje na to, že "deti" odchádzajú od svojich rodičov až vo veku 30 (a viac) rokov. Neuveriteľné, že?
blazer & pants - SheIn
(pri nákupe na SheIn, môžete použiť moj kupón Q2cerna10 na 10% z objednávky!)
(pri nákupe na SheIn, môžete použiť moj kupón Q2cerna10 na 10% z objednávky!)
V dobe, kedy bola moja mama dieťaťom alebo neskôr teenagerom, bola a takisto aj musela byť, omnoho viac samostatná ako som bola vtedy ja. Dokonca aj v mojej dvadsiatke bola ona už dávno preč od svojich rodičov. Ja osobne si to neviem predstaviť. V tomto sa detstvo a taký ten bezstarostný život akoby človeku predlžuje a naťahuje. Človek už nemusí toľko bojovať, pretože veď "mama urobí" alebo "mama vybaví". Rodičia sú pre nás prístavom a akoby základňou, na ktorej nám je dobre a z ktorej nechceme odísť. A keď nemusíme, tak načo by sme odchádzali?
V mojom veku tak boli moji rodičia samostatní, prebíjali sa svetom a hľadali si nejaké miesto. Nehovorím, že to nerobím aj ja, no v ich dobe to bolo o niečo ťažšie. Museli toho veľa obetovať a prežiť si.
A oni pre mňa rozhodne do "klubu nerozbitných detí" patrili a stále patria. V dobe, kedy mohli pokojne ostať s rodičmi sa vydali preč. A nebolo to len preto, lebo "sa to tak v tej dobe robilo".
Odpoveď nie je jednoznačná a musíme si na ňu odpovedať sami. Patrím aj ja k tým silným, ktorí sa snažia bojovať za svoju dobrú budúcnosť? Či už v škole, v práci alebo v iných segmentoch života? Ak totižto človek berie prvú možnosť, pretože je pohodlnejšia a nebije sa za to, čo chce, pretože sa bojí, je pohodlný alebo má množstvo výhovoriek, len ťažko sa môže dostať do tejto skupiny.
A práve to je často dôvod, prečo mnohí známi ľudia, ktorí niečo dosiahli, nemali na začiatku nič. Pretože sa nebáli skúšať niečo nové a byť chvíľu mimo svojej komfortnej zóny. Všetko toto im prinieslo perfektné výsledky a sú na tom najlepšom mieste.
Your suit suits you very well!
OdpovedaťOdstrániťxx from Bavaria/Germany, Rena
www.dressedwithsoul.com
V mojom prípade bývania s mamou, nehanbím sa povedať, je to peniazmi. :) Len nájom izby alebo garsónky dnes stojí toľko, čo celá výplata a ak chce človek ušetriť, musí bývať s niekoľkými rovesníkmi... toto mi je proti srsti a myslím, že to kedysi ani nebolo také bežné ako dnes. Keď už si naši rodičia kupovali byt, tak z dôvodu, že raz si v ňom založia rodinu, nie preto, aby tam pili (napríklad). Taktiež, neviem, či je to len moja domnienka, ale väčšinou keď už sa v mladom veku sťahovali, mali už trvalého partnera, plánovali svadbu a spoločný život. "Ve dvou se to lépe táhne", a tak keď si nájdem partnera, môžem uvažovať o tom, že začneme spolu niečo budovať a niekam ísť, ale zatiaľ mi príde zbytočné odchádzať niekam sama... Taktiež mám malého brata a moja mama je úprimne radšej, keď je doma občas niekto, kto ho môže postrážiť, kým ona môže odskočiť k doktorovi. A v minulosti boli práveže dosť bežné viacgeneračné domy, v ktorých pokojne žili aj 3 generácie, tak mne osobne akosi pripadá, že skôr dnešní mladí sa nasilu snažia vsugerovať si, že "už sú veľkí", pritom poznám chalana, ktorý síce má byt, ale chodí mu ho riadiť a prať mu mama, tak o čom to je? :/
OdpovedaťOdstrániťSamozrejme, financie sú asi prvým a takým najväčším problémom, ktoré v dnešnej dobe postihujú veľké množstvo mladých ľudí. Je určite lepšie, ak napríklad v tvojom prípade bývaš s maminou, pretože jej vieš pomôcť a je to lepšie, ako keby odídeš z domu.
OdstrániťTakisto je druhým problémom aj to, že mnohokrát si teraz ľudia nejakého toho partnera životného nenájdu hneď v 18-19-ke, ako to bývalo zvykom v minulosti, a preto je to ťažšie. V dnešnej dobe je, samozrejme, niečo trochu iné a v mnohom máš pravdu.
To, že niekomu chodí mamina ešte aj upratovať do bytu je celkom pritiahnuté za vlasy a aj vtipné úprimne :D
Úplne ani neviem sama čím to je a nemyslela som v článku len bývanie, ale mnohokrát aj mentalitu ľudí, kedy čakajú, že "veď rodičia vybavia", pričom by to mohli už oni sami. Osobne poznám pár ľudí v mojom veku (21), ktorí nikdy nepracovali, nepracujú a všetko si nechávajú zatiahnuť rodičmi. A práve to sa mi zdá už v takomto veku celkom bizarné.
Aha, tak to áno, ohľadom správania a práce som nejak zabudla reagovať, máš pravdu! :D No, máme nejakú divnú dobu, paradoxne akoby čím viacej máme možností, tým horšie to vieme spracovať, ktovie... A napríklad presne aj tie dnešné páriky - nie je bohviečo, keď dnes toľko ľudí vníma toho druhého len ako "jednu z možností". Obdivujem všetkých, čo napriek tomuto sú dnes spolu niekoľko rokov bez vedľajších úmyslov. :D
OdstrániťĎakujem za zdieľanie, bolo veľmi zaujímavé počuť, čo ste povedali.
OdpovedaťOdstrániť