SOCIAL MEDIA

trend zlomených sŕdc

7. júna 2019
Najzaujímavejšie v tejto dobe je to, že trendy nenájdete len v móde a kozmetike, ale takisto aj v bežnom živote. Keď sa pozriete zvrchu na svoj život alebo život v spoločnosti, hneď si všimnete nejaké situácie, v ktorých sa akoby ocitá stále viac a viac ľudí. Niektoré situácie môžu byť náhodné, do iných sa človek dostane vlastným pričinením.
Módne trendy si ľudia vyberajú sami. Vyberajú si to, čo sa im páči a to, do akého štýlu chcú zapadnúť. Rovnako je to aj v kozmetike.
Naopak, v našom bežnom živote si ľudia väčšinou situácie, do ktorých sa dostanú, nevyberajú a sami do nich padajú. Je však len na nás, ako s tým naložíme.

Nedávno som si totižto všimla, že na sociálnych sieťach a rôznych web stránkach funguje tzv. trend zlomených sŕdc. Existujú totižto samotné weby, ktoré sa zaoberajú zlomenými srdcami, smutnými článkami a rôznymi citátmi, ktoré len pripomínajú bolesť a rozchod. A to nehovorím len o slovenskej ponuke rôznych stránok, ale takisto aj rôznych zahraničných. Stačí si do vyhľadávača na instagrame vložiť slovo "quotes" a vyjde vám niekoľko tisíc stránok, ktoré môžete sledovať.
Nehovorím, že pár nesledujem. Mám ich pár sledovaných, presnejšie tri. Všetky sú zamerané skôr na život všeobecne, ako špecificky na lásku, no aj ja som v minulosti hltala jeden člnok za druhým a jeden citát za druhým, ktorý sa orientoval práve na lásku.

Na tomto blogu padlo niekoľko článkov, v ktorom som spomínala "ťažšie" obdobie alebo obdobie, o ktorom som jednoducho moc nechcela rozprávať. Či už to nazveme obdobím zlomeného srdca, smutnej mysle alebo prázdnoty, je to pre mňa jedno a to isté. Zjednodušene povedané, trápila som sa kvôli jednému človeku, kvôli ktorému by som sa (kedy mám čistú myseľ) nikdy netrápila a v budúcnosti už ani nebudem. Trvalo mi však pár mesiacov spamätať sa z facky, ktorú mi život nadelil. Ja však za toto ponaučenie neskutočne ďakujem, pretože by som nebola tam, kde som teraz. Nedostala by som do života nových ľudí a bola by som stále tak trochu naivná voči niektorým veciam.
Jednou z vecí, ktorú ma naučila táto "životná facka" bolo najmä to, že otvárať stále tú istú ranu a sypať si do nej soľ, je tá najväčšia sprostosť na svete. Nehovorím, že nie je dobré plakať. Keď potrebujete plakať, plačte. Nehovorím ani, že nie je dobré prečítať si zopár článkov na viacerých weboch, kde články typu rozchod, zlomené srdce alebo láska, nájdete. Nehovorím ani to, aby ste si nečítali nejaké citáty, ktoré vám pomôžu postaviť sa na nohy alebo ktoré vám poskytnú nejakú tú útechu. To netvrdím.
Tvrdím však, že treba vedieť, kedy prestať. Ja som si pár článkov prečítala. Presnejšie niekoľko desiatok. Hltala som ich v tom období fakt veľa. Teraz, keď sa na mnohé pozriem, väčšina je na jedno kopyto (o gramatických a štylistických chybách sa nebudem vyjadrovať) a robia presný opak, než si myslíte. Namiesto toho, aby vám pomohli postaviť sa na nohy a nejako vás podporili v nasledujúcom živote, len otvárajú rany, do ktorých sypú soľ a vy sa nedokážete pohnúť ďalej.

Známe slovné spojenie "move on", ktoré som videla snáď v každom citáte, ktorý som vtedy čítala, v slovenčine známe aj ako spojenie "posunúť sa ďalej" bolo to, čo som potrebovala. Jednoducho ísť ďalej, venovať sa tomu, čo som robila predtým a čo ma vždy napĺňalo. Robiť to s láskou a s vášňou, ktorá tam vždy bola. A nie utápať sa dlho v žiali z niečoho, čo sa stalo.
Som človek, ktorý je citovo založený, a preto je pre mňa vždy ťažké, ak sa dostanem do nejakej situácie, v ktorej sú city. Z toho sa dostávam svojou vlastnou cestou, často som najradšej sama a všetko si v hlave musím nechať prejsť. Nie som ten typ človeka, ktorý potrebuje byť neustále v skupine ľudí. To mne nepomáha. Samozrejme, porozprávať sa o tom je pre mňa dôležité, no na to mi stačí jeden či dvaja ľudia.
Tento "trend zlomených sŕdc" je mnohokrát myslený dobre. Často chcú autorky článkov alebo celého webu ukázať, že keď sa človek cíti na dne, má depku alebo je prázdny, nie je v tom sám a príde čas, kedy bude v poriadku (aj keď v tej dobe často neveríte, že to bude v pohode). V mnohých prípadoch sa však celková snaha minie účinkom a namiesto toho, by bol človek v pohode, je na tom ešte horšie. Treba vedieť, kedy v takomto prípade skončiť. Veľmi dobre si pamätám to obdobie, kedy som počas minulého roka v januári a vo februári čítala kvantá týchto článkov a potom si uvedomila, že to fakt nemá cenu. Skoncovala som s tým a odrazu sa mi naskytol úplne iný pohľad na celú vec, na celú situáciu a na môj život. Prestala som sa ľutovať, spravila som niekoľko vecí, ktoré by som nikdy predtým neurobila a vrátila sa do môjho skutočného života, ktorý išiel stále ďalej. Nehľadiac na to, či som sa cítila dobre alebo zle. A úprimne, kvôli človeku, ktorý dnes už pre mňa nič neznamená, by bola škoda premeškať ten vlak, na ktorý som naskočila a dostala perfektné možnosti ako pokračovať ďalej a zážitky, o ktoré by som inak prišla.
Sama si takýmto obdobím prechádzala aj moja kamarátka, ktorej som sa raz spýtala, či stále číta tie texty. Keď mi odpovedala, že áno, povedala som jej svoj názor. Vtedy aj ona pochopila, že je to úplne zbytočné. Otvárať stále tie isté rany, ktoré by sa mali konečne zahojiť.
A mne sa rana zahojila. Dokonca bez toho, aby tam ostal nejaký náznak, že tam niečo niekedy bolo.

Nehovorím, že tieto články sú zlé. Skôr hovorím, aký je tento trend zlý, keď človek nevie, kedy prestať :).

4 komentáre :

 1. Super článok. Ono niekedy tie rozchody ľudia ani nechcú lebo sa boja že ostanú sami a keď sa tak stane tak nevedia čo ďalej ako sa k tomu postaviť a tí povedzme že najzúfalejší to riešia samovraždami, ubližovaním si a tak ale nemá to cenu. Podľa mňa práve rozchod s nepravým partnerom otvára milión iných dverí a lepších dverí než sa otvorili pred tým len málo kto si to uvedomí lebo ich to bolí. Ja som tiež natom tak bola ale teraz už viem že lepšie ešte len príde. Hoc to nebude muž ale tie možnosti a všetko čo ma čaká je úžasné už teraz.

  AKO SPRÁVNE NAKUPOVAŤ NA ALIEXPRESE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. love this outfit xoxo Cris
  http://photosbycris.blogspot.com/2019/06/kate-kasin-translates-you.html

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I really love this dress :) it looks adorable! xx

  www.aishettina.com

  OdpovedaťOdstrániť